PŠ Orehovica

« Ožujak 2024 »

Povijest

U studenom, 1875. godine, otvorena je dječačka škola na Sušaku. Nastava se održavala u jednoj privatnoj kući na ovom prostoru. To naravno nije
bila ova današnja zgrada, naime, tek školske godine 1876./1877. otvara se pitanje zgrade
jer je već tada školu polazilo 74 dječaka i to u 4 razredna odjeljenja. Zgrada u kojoj i danas škola djeluje sagrađena je 1887. godine prema projektu Julija Stanisavljevića i imali su čak i predračun 42 000 forinta.
Trebalo je izgraditi zgradu za potrebe školovanja djece Sušaka na materinjem jeziku.
U to vrijeme, točnije 1917. g. djeca
su u školu nosili pločicu s privezanom spužvom i kamenčićem kojim su pisali po ploči i to su onda uvijek iznova brisali, a za matematiku su imali svega nekoliko štapića. A zgrada je naravno služila svojoj svrsi. Od tada pa do 1954. g. zgrada doduše mijenja namjenu, ali škola radi u ovoj ili susjednoj zgradi, a poslije 2. svjetskog rata Rijeka i Sušak se spajaju u jedan grad.

U grad se doseljavaju ljudi iz raznih krajeva, raste broj stanovnika i naravno
broj djece. I tako je na našoj adresi do tada bio Ðački dom za učenike u privredi. Dom se adaptira i otvara se škola i to pod nazivom „ X. narodna osmogodišnja škola“. Zvanično se započelo s radom 11. rujna 1954. g., a dio odjeljenja i dalje je radio u sklopu današnje Građevinske škole.
Taj novi prostor bio je toliko motivirajući da se oformila folklorna grupa koja marljivo vježba sve te godine.
Nakon toga su se pripojile područne škole „Pašac“ i „Orehovica“, a nastava se odvijala u 3 smjene. Škola dobiva neke nove učionice i produženi boravak.
Učenici su pohađali nastavu u školi Grobnik do 1929., a onda su u 4. razredu prelazili u školu Orehovica i tako sve do 1945. g. Na zahtjev mještana unajmljuje se privatna kuća i u njoj otvara škola za djecu Pašca. Škola je još djelovala i za vrijeme rata, a učiteljica je bila, ujedno i vlasnica kuće, Marica Fućak. Poslije rata škola, naravno, nastavlja djelovati, a prvi službeni učitelj bio je Kuzma Matić.
50-tih godina rađa se ideja za gradnju nove škole, inicijatori su bili sami mještani, a pomogla je i tadašnja tvornica papira u kojoj su mnogi stanovnici bili zaposleni. I, tako je izgrađena nova zgrada koja je i svečano otvorena u svibnju 1955.g.
Kad se škola otvorila radila je učiteljica Marija Večerina, a onda su 1959. g. preuzeli posao učitelji bračni par Tariba!
Škola "Pašac" je bila samostalna do 1958. g., a nakon toga je pripojena O.Š. „Centar“ kao područna škola. Škola, dakle, mijenja ime školske godine 1958./1959. u O.Š. „Centar“. Nakon desetak godina škola opet mijenja naziv i dobiva ime – „Vladimir Švalba –Vid“. V. Š. Vid je bio vrlo značajna osoba prošlog vremena. 1993. godine Školi se ipak vraća staro ime koje i dan danas ponosno nosi - Osnovna škola "Centar"!