Izlet Smiljan - Rizvan City
Autor: Administrator , 10. 6. 2015.

5. svibnja 2015.  učenici 4. –  8. razreda krenuli su na terensku nastavu.  Putujući Jadranskom magistralom, praćeni prekrasnim vremenom, preko Žute Lokve približavali smo se odredištu. Nakon trosatne vožnje, oduševljeni raskošnom prirodom Lijepe Naše, stigli smo u Smiljan, mjestašce u Ličko-senjskoj županiji koje bismo jedva pronašli na karti. To je mjesto iznjedrilo jednog od najvećih znanstvenih genija svih vremena- Nikolu Teslu. U čast tome vrhunskom umu u Smiljanu je otvoren memorijalni centar, a njegova je rodna kuća pretvorena u muzej. Učenici su na vrlo zanimljiv i interaktivni način mogli spoznati Teslin život i djelo, proučiti izume i poigrati se bežičnim prijenosom električne energije. Pogledali smo vrlo edukativni film i poigrali se u parku osmišljenom slijedom njegovih izuma. Posebno nas se dojmila zanosna, čista, netaknuta priroda, beskrajno zelenilo i neobične životinjske vrste poput plavog vilinog konjica koji je lepršavo pozirao pred našim mobitelima.

Nakon Smiljana krenuli smo k nestrpljivo očekivanom odredištu- selu Rizvanuša i adrenalinskom parku u srcu šume zvanom „Rizvan City“. Dočekali su nas moderni kauboji, naši vodiči i dali nam stroge upute o sigurnosti. Spremno smo se obukli u alpinističku opremu, napeto iščekujući kamo će nas uputiti. Adrenalinski je park opravdao sva naša očekivanja; spuštali smo se po dugačkoj sajli u stilu Indiana Jonesa, penjali po poligonima na 7m visine, gađali lukom i strijelom, igrali ljudski „stolni“ nogomet i konačno se okrijepili ukusnim ručkom. Na koncu su se oni najhrabriji popeli na visoku alpinističku umjetnu stijenu. Naši su dragi učenici pokazali veliku hrabrost i spretnost u svladavanju tih neobičnih prepreka. Pluća punih čistoga zraka, napetih mišića i umorni, ali s osmijehom na licu u popodnevnim smo satima krenuli prema Rijeci. U autobusu smo sabirali utiske, izmjenjivali fotografije i prepričavali doživljaje u želji da se iznova vratimo i još detaljnije istražimo ljepote Ličko-senjske županije jer smo spoznali da je Hrvatska izuzetno zanimljiva, prekrasna i poučna zemlja.