Erasmus + projekt Osnovne škole Centar
Autor: Tina Bošković Sertić, 7. 11. 2023.

U razdoblju od 30. listopada do 5. studenog učiteljica engleskog jezika Dorina Badurina iz Osnovne škole Centar u Rijeci sudjelovala je na tečaju pod nazivom Successful Strategies for Teaching Students with Special Needs in Every Classroom u organizaciji Europass Teacher Academy u sklopu K1 Erasmus+ projekta Vitamin C(entar)-osnaži s(v)e! Tečaj se održavao u Barceloni, a sudjelovalo je 13 učitelja iz Italije, Danske, Rumunjske, Hrvatske i Švedske.

Ovo je prvi Erasmus+ projekt za OŠ Centar koja je inače redovito uključena u brojne lokalne, nacionalne i etwinning projekte. Projekt Osnovne škole Centar Vitamin C(entar)-osnaži s(v)e! započeo je u srpnju, a traje do prosinca 2024. Godine. Obzirom da se sve veći naglasak u obrazovnom sustavu stavlja upravo na mentalno zdravlje učenika i učitelja, cilj je ovog projekta osnažiti učitelje za rad s učenicima koji pokazuju poteškoće u učenju, ponašanju, reguliranju emocija ili nailaze na druge izazove tijekom nastavnog procesa.

Tečaj je počeo upoznavanjem škola i zemalja svih sudionika, a učitelji su razmijenili ideje i iskustva u radu u vlastitim obrazovnim sustavima. Kroz prezentacije svojih škola učitelji su predstavili prednosti svojih škola te izazove s kojima se svakodnevno susreću. Svi su učitelji iskazali potrebu za učenjem novih strategija poučavanja obzirom na porast broja učenika s teškoćama. Također, svi su se učitelji složili da učenici s teškoćama predstavljaju važnu i osjetljivu skupinu te da njihovo obrazovanje zahtijeva posebne strategije i podršku kako bi im se omogućilo ostvarivanje punog potencijala. To je ujedno i jedan od ciljeva projekta Vitamin C(entar)-osnaži s(v)e! koji u centar stavlja upravo učenika, njegove potrebe i naglašava važnost ostvarivanja punog potencijala učenika. Tijekom tečaja učitelji su usvojili brojne nove strategije poučavanja, razmijenili vrijedna iskustva te posjetili brojne kulturno – povijesne znamenitosti Barcelone, koja se doista može pohvaliti ponudom istih!

Tijekom tečaja učitelji su posjetili zgradu Sveučilišta u Barceloni, Nacionalni muzej umjetnosti Katalonije, mnoge zgrade slavnog arhitekta Antoni Gaudíja poput Casa Mila- La Pedrera, Casa Batllo, Parka Guell. Iako se karta mora rezervirati i kupiti ponekad i do mjesec dana unaprijed, naša učiteljica uspjela je posjetiti neizostavnu i jedinstvenu baziliku Sagrada Familia! Barcelona – Gaudijev grad i simbol arhitekture svakako je jedan od gradova koji nikoga neće ostaviti ravnodušnim. Učiteljica škole Centar na tečaju je upoznala još učiteljica iz Hrvatske iz Centra za odgoj i obrazovanje Čakovec koje su pohađale druge tečajeve te se rodilo jedno lijepo prijateljstvo! Osim profesionalnog usavršavanja, Erasmus+ projekti nose i vrijednu priliku za upoznavanje učitelja diljem Europe, povezivanje i stvaranje dragocjenih kontakata za buduće suradnje i razmjenu dobre prakse, a Osnovna škola Centar nastavlja sudjelovati u brojnim projektima!