Svjetski dan prava potrošača
Autor: Tina Bošković Sertić, 15. 3. 2024.

Povodom Svjetskog dana prava potrošača u riječkoj Osnovnoj školi Centar u petak, 15. ožujka održane su radionice o zaštiti djece prilikom korištenja elektroničkih komunikacijskih usluga. Radionice su vodile predavačice iz HAKOM-a, Tanja Zaninović, viši stručnjak za pravne poslove i Katarina Žaja Pauk. Svjetski dan prava potrošača globalno je prihvaćen uz potporu Ujedinjenih naroda i drugih međunarodnih aktera. Svake godine, počevši od 1983. godine, Consumers International, svjetski savez potrošača, vodi kampanju na taj dan.

U organizaciji i obilježavanju Svjetskog dana prava potrošača sudjeluju mnoge udruge, škole i druge javne ustanove s područja grada Rijeke, a temeljni cilj manifestacije jest jačanje globalne svijesti o pravima potrošača i nastojanja da se potakne veća briga za potrošačka prava svih aktivnih sudionika. U sklopu ovogodišnjeg  dana, održana radionica pobudila je pažnju učenika koji su imali prilike doznati više o zaštiti svojih prava, osobnih podataka i raznim ugrozama na internetu. Ovom radionicom istaknuta je važnost pažljivog promišljanja o medijskim sadržajima, ekonomskim potreba, kao i kritičnom promišljanju sadržaja koje svakodnevno konzumiramo.