Natječaj "Očuvajmo bioraznolikost - svi smo dio rješenja"
Autor: Tina Bošković Sertić, 14. 11. 2023.

Sa ciljem usvajanja novih znanja i upoznavanja načina čuvanja bioraznolikosti u našoj zajednici, učenici Područne škole Orehovica prijavili su se na natječaj Udruge Biovrt – u skladu s prirodom. Udruge Biovrt nedavno je kreirala i predstavila društvenu igru i edukativnu brošuru "Očuvajmo bioraznolikost - svi smo dio rješenja". Jedan je to od načina kako naučiti više o važnosti bioraznolikosti te osvijestiti činjenicu kako svakodnevnim izborima utječemo na stanje planeta Zemlje i očuvanje bioraznolikosti.

U suradnji s javnom ustanovom Međimurska priroda napravljen je edukativan videouradak „Kako postaviti kućice za ptice, ježeve i šišmiše“. Ovakvim edukativnim alatima stvaraju se nove generacije mladih ljudi koji znaju kako uzgojiti vlastitu zdravu hranu i razumiju povezanost čovjeka s prirodom te koji će ovim znanjem očuvati prirodu za buduće generacije i svoje zdravlje. Osnovne škole s područja Republike Hrvatske imale su priliku natjecati se za navedenu igru i brošuru koje je moguće koristiti u nastavi i u produženim boravcima. Prijava je uključivala odgovore na postavljena pitanja o očuvanju bioraznolikosti u sklopu školskih programa, a Udruga Biovrt na svojoj je stranici provela natječaj. Prijava je razmotrena te ju je Udruga Biovrt – u skladu s prirodom odlučila nagraditi. Na taj način vjerujemo kako stvaramo zajednicu koja čuva biološku raznolikost, razumije svoju ulogu u prirodi te čuva nasljeđe, sjeme i znanje u svrhu očuvanje prirode za buduće generacije.