More than sport, Erasmus+ projekt
Autor: Tina Bošković Sertić, 7. 11. 2023.

Učiteljica Osnovne škole Centar, Biljana Žutelija, sudjelovala je na Erasmus+ treningu „More than sport“ koji se održavao u Samoboru, od 24. do 27. listopada. Udruga Amazonas, s kojima kao škola već nekoliko godina sudjelujemo na projektu capoieire, pripremila je trening za stručnjake i osobe koje rade s djecom i mladima, u području socijalne zaštite, odgoja i obrazovanja. Trening je ujedno bio i osposobljavanje za razvoj i primjenu istoimenog priručnika, usmjerenog na razvoj socijalnih vještina djece i mladih kroz sportske i tjelesne aktivnosti.

Učiteljica Biljana Žutelija imala je priliku sudjelovati na međunarodnom osposobljavanju za rad s mladima kroz sport i tjelesnu aktivnost. Sudjelovala je u programu koji je okupio učitelje i stručne suradnike u raznim institucijama (škole, domovi za djecu, odgojni domovi), općenito osobe koje rade s djecom i mladima iz čitave Europe. 'More than sport' financiran je u okviru Ključne akcije 2 u sklopu Erasmus+ programa i u partnerstvu s organizacijom Empoderar iz Portugala i sufinanciran od strane Agencije za mobilnost i programe Europske unije u Hrvatskoj. Radni jezik bio je engleski.

Osim usvajanja ciljeva projekta, od kojih su neki kreirati sistematiziranu metodologiju rada s mladima slabijeg socio-ekonomskog statusa kako bi bili osnaženi da prepoznaju vlastite snage, osvijeste svoj potencijal i aktivno doprinesu društvu, na stručnom osposobljavanju predstavljeni su razni alati i metode te korisne strategije za rad s djecom.