PŠ Orehovica

« Ožujak 2024 »

Ukupno: 61912

TeenCAP
Autor: Bogdana Čiča, 15. 3. 2017.

U našoj je školi 27. i 28. veljače  te 1. ožujka 2017. proveden program prevencije zlostavljanja adolescenata TeenCAP u 7. i 8. razredu.

Predavanje i radionice provedene su u tri dana kao što je predviđeno kurikulumom programa.

TeenCAP je program primarne prevencije zlostavljanja namijenjen populaciji adolescenata. Predstavlja varijantu CAP programa,  jednog od najboljih preventivnih programa u svijetu koji također provodimo u našoj školi.

Adolescenti su visoko rizična skupina za nasilje i zlostavljanje: dvostruko su češće žrtve kriminalnog nasilja nego odrasli i više su izloženi nasilju od bilo kojeg drugog dijela populacije. TeenCAP nudi strategije za sprječavanje tog nasilja.

TeenCAP polazi od činjenica o ranjivosti adolescentne populacije. Adolescenti su ranjivi zbog:

nedostatka znanja
nedostatka moći
izolacije od izvora pomoći u zajednici

Adolescenti imaju premalo informacija o tome tko sve može biti napadač i kako dolazi do napada. Osobito nisu pripremljeni za napad od strane nekog koga poznaju. Zbog toga, kada su seksualno napadnuti, ako nije bilo fizičke prisile ili prijetnje oružjem, teže će to nazvati silovanjem,. Nedostatak znanja o tome tko napada i kako dolazi do napada, udružen s uvjerenjem da se stvari moraju dogoditi na ovaj ili onaj način, i vjerovanjem da je izbjegavanje metoda prevencije, doprinose njihovom osjećaju odgovornosti za vlastitu viktimizaciju. Često su uvjereni da su sami tražili ili zaslužili napad jer nisu dovoljno slijedili pravila o izbjegavanju.

TeenCAP odgovara na uzroke ranjivosti adolescenata pružajući im specifične i  konkretne informacije koje ih osnažuju i smanjuju izoliranost  dajući im strategije za ponašanje u opasnim situacijama.

Kao što je programom predviđeno prije provođenja radionica održana su predavanja za osoblje škole i roditelje.

Predavanja i radionice vodile su TeenCAP pomagačice naše škole pedagoginja Snježana Carević Tomac i knjižničarka Bogdana Čiča.