PŠ Orehovica

« Ožujak 2024 »

Autor: Iva Kovačević, 24. 2. 2021.

Dan ružičastih majica obilježava se posljednje srijede   u veljači, a Hrvatski sabor je 2017. godine taj dan  proglasio  Nacionalnim danom borbe protiv vršnjačkog nasilja. Ono što se želi reći ovim danom je da je vršnjačko nasilje sve češća tema u školama. Mnogi su razlozi tomu. Termin bully označava osobu   koja vrši jedan oblik nasilja nad   drugom osobom,   bilo da je riječ o fizičkom  zlostavljanju ili onom   psihičkom.

Sama ideja je nastala u Kanadi kada je jedan dječak koji je bio zlostavljan, u znak podrške svojoj oboljeloj majci, nosio ružičastu majicu. Kako bi mu pokazali da nije sam, njegovi školske kolege, također, su obukli ružičaste majice, a one će uskoro postati i simbolom inicijative borbe protiv nasilja.

Centar za edukaciju i prevenciju nasilja – Đakovo, začetnik je ideje u Hrvatskoj. Na ovaj se dan nosi ružičasta majica ili bedž kako bi se pokazalo kako je više onih koji su protivnici nasilja nego vršitelja nasilja.

Naša je Škola ovaj dan obilježila prigodnim slikanjem, u skladu s epidemiološkim mjerama ispred škole, dok su učenici držali natpis STOP NASILJU!, kako bismo poslali jasnu poruku kako nismo za nijedan oblik nasilja!

Gandi je izrekao: „Sila je oružje slabih, a nenasilje je oružje jakih!“ U ovo doba nedaća koje su čitav svijet zadesile protekle 2020. godine, a i početkom 2021. godine, sve više je potrebno isticati ovu rečenicu među ljudima, kao i poticati mir.