Terenska nastava – projekt Rječina
Autor: Administrator , 11. 5. 2017.

Kulturna i povijesna baština našega kraja vrlo je raznolika. Jedan od simbola našega grada je upravo rijeka Rječina koja prolazi gradom svjedočeći o povijesnim i civilizacijskim promjenama. Od pamtivjeka su ljudi naseljavali prostor oko Rječine i živjeli od "Ričine". Hranila je i pojila stanovnike grada i okolnih sela, a prisjećajući se starih vremena željeli smo se upoznati sa starim običajima, zanatima i životom oko Rječine.

Ovogodišnji je školski projekt vezan za Rječinu i život oko Rječine, a ova terenska nastava je s naglaskom na stare zanate i simbol Grobinšćine.

Učenici 6. i 7. razreda doživjeli su trenutak povijesti  u posjeti Martinovu selu, u jutarnjim satima 10. svibnja 2017. u sklopu terenske nastave i izvedbe školskoga projekta. Tamo nas je dočekao posljednji mlinar i vodeničar, gospodin Bruno i u idiličnom okruženju jedinog preostalog mlina na Rječini, ispripovijedao nam povijest mlina i način proizvodnje brašna i "palente". Mogli smo kući ponijeti svježe hladno mljeveno brašno i ostale domaće proizvode s tog kulturno-povijesnog gospodarstva.

Mlikarica je simbol teškoga života mještana riječkoga prigrada. O tim vrijednim ženama saznali smo razne priče u Zavičajnom muzeju. Učenici će ih pokušati oživjeti u svojim literarnim i likovnim radovima, što ćemo imati prilike vidjeti na predstavljanju školskog projekta.

Samo nekoliko kilometara od gradske vreve i gužve, na nekoliko smo se sati uživjeli u idilu grobničkoga kraja, prepunih čula i s mnogo novih saznanja upotpunili jedno lijepo proljetno prijepodne.